Ötletek:
- A leromlott homlokzatok problémájára létezik egy országos törvény, de persze azokat helyi szinten is be kell tartatni. Egy olyan terv megvalósítása, ami csakis a történelmi központot érinti, óriási mértékben segítené a turizmus és a lakhatóság fejlesztését is.
- A különböző rehabilitálási munkákat kreatívan kell megoldani, akár még a tűzfalakat is ki lehetne dísziteni, így létrehozva egy valódi művészeti kiállítást a szabad ég alatt.
Megoldások:
- Elsőként azokat az épületeket kell célba venni, amelyek fenyegetést jelentenek a járókelőkre. A rosszindulatú tulajdonosokkal szemben pedig kisajátítási eljárást kell indítani.
- Európai Uniós pályázatok írása a különböző projektekre, utak, járdák és parkok szebbé tétele érdekében.
- A tulajdonosokkal való együttmüködés a következőkben:
Rehabilitációs munkák közpénzből, amit a lakók csak 5-10 év alatt kell visszafizessenek
Más rehabilitálási munkák, amit a tulajdonosok fizethetnek.
Ott ahol erre van lehetőség, a városvezetés átvállalná a rehabilitációs költségeket, ha ezért cserébe megkapja a tömbház tetőterének tulajdonjogát, hogy aztán lakásokká alakítsa át őket.
- Létrehozni egy üzleti inkubátor- és ötletközpontot. Erre a legalkalmasabbak a Tűzoltótorony melletti épületek volnának. Itt a gazdasági szereplők és a nonprofit szervezetek puszta jelenléttükkel is kreatívabbá és értékesebbé tennék a központot, míg a városvezetés méltányos lakbért szabna ki rájuk. Így fel tudjuk venni a versenyt a kitűnő szakemberek és fiatalok elköltözésével szemben és rá tudnánk bírni őket, hogy itt keressenek munkahelyet vagy nyissanak új vállalkozásokat.
Rendet a városban, rendet a városházán!
Adrian Cozma